Jak powinno wyglądać zdjęcie do CV?

Zastanawiasz się nad tym, czy Twoje zdjęcie dyplomowe nadaje się również do CV i na linked.in? Przyjrzyjmy się bliżej temu, jak powinno wyglądać fotografia zamieszczona w życiorysie.

Czy zdjęcie do CV jest w ogóle potrzebne?

Z rozmów przeprowadzonych z moimi klientami biznesowymi oraz znajomymi HRowcami jasno wynika, że w Polsce nadal umieszczamy zdjęcia w CV. W innych krajach mogą panować zgoła odmienne zwyczaje, natomiast u nas schludne zdjęcie w życiorysie jest ciągle mile widziane. Pomaga ono również osobie rekrutującej dobrze Cię zapamiętać po wstępnej rozmowie. Większość Twoich potencjalnych pracodawców wymaga zamieszczenia portretu w dokumencie, który jest przecież Twoją wizytówką.

Jak wygląda dobre zdjęcie do CV

Postaw przede wszystkim na jego czytelność. Musi ono być wyraźne i statyczne, tło nie powinno rozpraszać uwagi osoby, która na nie patrzy. Ze względu na niewielką jego powierzchnię w dokumencie, sugeruje się, by był to bliski portret lub popiersie. Nie ma potrzeby zamieszczania szerszych kadrów lub nawet całej sylwetki.

Ważne jest również to, jak Ty na nim wyglądasz, w co jesteś ubrany i jaki wyraz przyjmuje Twoja twarz. Aby zrobić wrażenie osoby kompetentnej i pewnej siebie dobierz garderobę w formalnym stylu w kolorach, które nie odwrócą uwagi od Twojej twarzy. Zrezygnuj z sukienki w kwiaty czy ciemnych okularów, takie zdjęcia to zupełnie inny temat sesji. Klasyka i minimalizm jest zawsze bezpiecznym wyborem. Moim klientom polecam lekki, naturalny uśmiech oraz otwartą postawę wyrażające pozytywne nastawienie do potencjalnej pracy.