W jaki sposób przekazuję zdjęcia w formie cyfrowej?

Aby usprawnić proces wyboru zdjęć oraz przesyłania wyboru do mnie, korzystamy z aplikacji indywidualnej galerii internetowej dla każdego klienta. Po sesji u mnie, pozostawiasz swój adres mailowy, który posłuży jako login, a następnie mailem otrzymasz linka do galerii i hasło, przez dzięki któremu możesz się zalogować.

Pamiętaj, by logować się do serwisu jako KLIENT, nie jako Fotograf – moje zaplecze ma inne funkcje i także jest zabezpieczone hasłem oraz potwierdzeniem SMS. To jest Twój link do logowania: https://zalamo.com/client/

Po zalogowaniu się, kliknij w naszą sesję, aby przejrzeć i wybrać zdjęcia. Zobaczysz taki widok:

Kliknij w obrazek ze zdjęciem, które wykonałam, aby zobaczyć surowy materiał z sesji. Fotografie są jeszcze niewyretuszowane lub jedynie wstępnie zmienione kolorystycznie. Teraz Twoja kolej na działanie: wybierz te fotografie, a przygotuje je dla Ciebie w ostatecznej wersji.

 

Jak wybrać zdjęcia do obróbki i otrzymania ich w wersji cyfrowej?

Górne menu zawiera:

 • wiadomość od fotografa
 • zdjęcia
 • produkty dodatkowe, które możesz dobrać do sesji (np. fotoobrazy, fotoalbumy)
 • finalizuj zamówienie (podsumowanie Twojego zamówienia zdjęć)
 • historia zamówień (podsumowanie wcześniejszych zamówień)

Kliknij w serduszko, aby wybrać zdjęcia. Te, przy których przycisk jest czerwony, to zaznaczone przez Ciebie lub zasugerowane wcześniej przeze mnie (jeśli prosiliście mnie o to przy sesji). Staram się nie wtrącać w wybór klienta, zwłaszcza przy sesjach dziecięcych, gdzie w grę wchodzą bardziej Wasze emocje niż aspekty techniczne mojej pracy.

W tej chwili przydatna może się okazać funkcja sortowania zdjęć, znajduje się w prawym dolnym rogu (obrazek poniżej). Możesz zobaczyć:

 • wszystkie zdjęcia
 • jedynie te zaznaczone przez siebie
 • wysłane do fotografa (czyli te już zaznaczone i „ostatecznie” zamówione)
 • do pobrania (te wyretuszowane i przekazane już przeze mnie w pełnej rozdzielczości)

Jak zamówić dodatkowe odbitki?

Jeśli potrzebujesz dodatkowych odbitek, możesz zamówić je u mnie. Kliknij ikonkę drukarki przy wybranym zdjęciu. Pojawi się menu wyboru rodzaju papieru, rozmiaru i ilości zdjęć wraz z ich ceną. W momencie pisania posta masz możliwość dobrania zdjęć w rozmiarach od 10x15cm do 30x40cm na papierze błyszczącym, matowym lub jedwabistym. Polecam ten ostatni, bo osobiście go uwielbiam. Po wybraniu kliknij przycisk dodaj.

Jak dodać komentarz do zdjęcia?

Aby dodać komentarz do zdjęcia, kliknij w dymek pod nim. Otworzy się zdjęcie. Następnie kliknij „dodaj komentarz” i kliknij w obszarze zdjęcia, który chcesz skomentować, pojawi się tam pinezka i wyskoczy okienko do napisania tekstu. Po zakończeniu pisania, kliknij zapisz.

Po zakończeniu wybierania zdjęć, odbitek i produktów, pamiętaj o tym, by kliknąć „finalizuj zamówienie”. Dopiero wtedy dostaję informację, że mogę retuszować zdjęcie.

Jak pobrać zdjęcia z galerii Zalamo?

Wyretuszowane, gotowe zdjęcia przekazane przeze mnie można pobrać na dysk swojego komputera. Wejdź do galerii i kliknij w prawym dolnym rogu „pokaż do pobrania”:

Dzięki temu zobaczysz tylko te zdjęcia, które wybrałaś i możesz pobrać na dysk. Kliknij przycisk pobierz przy wybranym zdjęciu. Wyskoczy okno dialogowe z 3 opcjami do wyboru:

 • możesz pobrać wszystkie zdjęcia (spakowane, aby je wyodrębnić potrzebujesz systemu operacyjnego z nowym Windowsem lub programu winzip/winrar)
 • pobierz plik (pojedyncze zdjęcie, na które kliknęłaś) w wersji do internetu (pomniejszonej opatrzonej moim logo) oraz w pełnej wersji (plik w pełnej rozdzielczości, waży około 10-20 MB jeden, jest dobry do wydruku we własnym zakresie)

Jak długo przechowywane są Twoje zdjęcia?

Do sesji możesz wrócić w dowolnym momencie, masz gwarancję, że przez minimum rok będą w niej przechowywane wszystkie Twoje zdjęcia. Możesz je w tym czasie pobrać lub dokupić odbitki, inne ujęcia. Po tym czasie galeria prawdopodobnie nadal będzie czynna, jednak ja usuwam już materiał z moich dysków i nie będzie możliwości dokupienia innych zdjęć poza wybranymi wcześniej. Każda sesja to kilka gigabajtów, nie przechowuję zdjęć dłużej.

Dziękuję za uwagę i cieszę się, że udało Ci się przebrnąć przez tą instrukcję. Aplikacja galerii jest bardzo intuicyjna i raczej nie ma z nią problemów. Zawsze możesz skontaktować się w kwestiach technicznych (nie związanych ze zdjęciami i retuszem) z obsługą galerii klikając znak zapytania w prawym górnym rogu.